Krédo ÚZSI
Úřad pro zahraniční styky a informace jako zpravodajská služba ČR se, v duchu věrnosti demokratickým hodnotám,
ústavě a zákonu, při zachování lidské důstojnosti a integrity a za maximálního možného dodržování zákonnosti,
zavazuje efektivně zabezpečovat včasné, objektivní a kvalitní zpravodajské informace pro ústavní činitele a
orgány státní správy tak, aby sloužil národním zájmům své vlasti a spoluochraňoval tak společnost.
ÚZSI usiluje o zachování a rozvíjení vysoké úrovně etiky a profesionality, usiluje o to, být elitní službou.
ÚZSI slouží státu, nikoli partikulárním subjektům.
Ve znaku ÚZSI je Tacitovo "Sine ira et studio". Toto heslo je příkazem nepředpojatosti a objektivity, je
metaforou nestrannosti, rozvážného úsudku a věcnosti. V souladu s věrností vlasti a oddanosti sdíleným
základním hodnotám je výzvou k profesionalitě. Bez zášti a přízně musí probíhat naše činnost, bez hněvu a
zaujatosti, bez předsudků a vášní.
ÚZSI chápe úkol zabezpečovat zpravodajské informace - při současném zachování bezpečnosti ve všech jejích
aspektech - jako úkol primární, základní. Ostatní činnosti, které ÚZSI vyvíjí, jsou sekundární, pomocné a
servisní.
Etický kodex pracovníka ÚZSI
- Příslušník ÚZSI i jeho zaměstnanec (dále jen pracovník) se řídí zákony České republiky se zvláštním důrazem na smysl služební přísahy. Pracovník ÚZSI je loajální k demokratickým ideám právního státu a je oddán své vlasti. Uznává potřebu zpravodajské služby ve svobodné společnosti a ztotožňuje se s posláním ÚZSI. Pracovník ÚZSI se nemůže loajalitou zavázat k jiným organizacím a seskupením, která by mohla být v rozporu s jeho loajalitou k ÚZSI. Pracovník ÚZSI usiluje o růst své odborné kompetence.
- Pracovník ÚZSI si uvědomuje, že činnost ÚZSI jako celku, obraz ÚZSI v očích vnějšího světa a jeho individuální osud jsou vzájemně propojeny. Pracovník ÚZSI se vědomě a dobrovolně ztotožňuje s faktem, že svou prací v elitní organizaci zvláštního typu, jako je zpravodajská služba demokratického státu, je zčásti omezen ve svých občanských právech a svobodách či při jejich prosazování. Proto na veřejnosti nevyjadřuje své politické postoje a názory na celospolečenské otázky, jež by za politické mohly být považovány. Pracovník ÚZSI svou přirozenou touhu po veřejném uznání či veřejné satisfakci podřizuje kázni, potřebě důvěrnosti a potřebě služby nebýt středem veřejné pozornosti. Pracovník ÚZSI si je vědom, že ÚZSI má z bezpečnostních důvodů právo přiměřeně nahlížet i do jeho soukromé sféry.
- Pracovník ÚZSI si je vědom, že veškeré jeho chování - i v soukromé sféře - může mít dopad i na ÚZSI, a proto, zvláště při jednání za ÚZSI a při reprezentaci ÚZSI, postupuje vždy v souladu se zákony, požadavky občanské slušnosti a veřejné mravnosti, jakož i v souladu s nepsanými pravidly společenské etikety. Netaktní, předpojaté či povýšené vystupování při jednání s pracovníky součinnostních organizací veřejné správy nebo s občany je hrubým prohřeškem.
- Pracovník ÚZSI se vyhýbá všem situacím, které by mohly vést k podezření z konfliktu zájmů. Snaží se vyhnout takovému jednání, jež by mohlo ÚZSI kompromitovat. Pracovník ÚZSI chová služební fondy a služební majetek odděleně od svých soukromých a nakládá s nimi hospodárně. Bez zvláštního schválení nesmí vstupovat do obchodních či osobních vztahů s osobami a firmami, se kterými služebně jedná a nesmí od nich přijímat dary či protislužby.
- Pracovník ÚZSI ctí princip nezbytné znalosti ("need to know"), který znamená, že ten, kdo nepotřebuje konkrétní informaci ke své práci, nesmí ji znát a naopak, kdo ke své práci tuto informaci potřebuje, znát ji musí, a to v úplnosti.
- Pracovník ÚZSI si neustále uvědomuje, že musí mimo službu zachovávat mlčenlivost o záležitostech a informacích zevnitř ÚZSI, aniž by byly explicitně označeny jako utajované skutečnosti. (To se týká kontaktů se všemi nepovolanými osobami - včetně nejbližších osob, bývalých pracovníků ÚZSI, i úředních styků v rámci státní správy.)
- Pracovník ÚZSI si je vědom, že pokoutní šíření neopodstatněných sdělení (klepů, fám apod.) - i uvnitř organizace - je závažným etickým a bezpečnostním prohřeškem.
- Pracovník ÚZSI si je vědom, že výrazným či opakovaným nedodržováním uvedených pravidel se stává pro ÚZSI přítěží.